Z Choszczem w 2051 rok

CHOSZCZNO. 28 października w południe, na skwerze przed budynkiem dworca, nastąpi odsłonięcie rzeźby Choszcza II. W trakcie tej uroczystości zamurowana zostanie też ?Kapsuła Czasu ? Choszcz 2021?. Jeśli macie jakieś przesłanie, które chcielibyście upublicznić nie wcześniej niż w 2051 roku, to przynieście je do nas.

        Choszcza II wyrzeźbił snycerz z Tuczna Stefan Szymoniak, a autorką projektu rzeźby jest Magdalena Kiela. Następca Choszcza I, parametrami (wysokością, średnicą i wagą) jest bardzo zbliżony do swojego poprzednika. Nie będziemy zdradzać dzielących ich różnić, ale już dziś zapraszamy na uroczyste odsłonięcie, które odbędzie się w południe, 28 października, na skwerze znajdującym się przed budynkiem dworca.

Wiosna 2021 – Stefan Szymoniak rozpoczyna rzeźbienie Choszcza II.

          W trakcie tego wydarzenia, w fundamencie posągu ułożona zostania kapsuła, w której umieścimy różne pamiątki dnia dzisiejszego, a także listy, które dzieci napisały do przyszłego pokolenia. Zachęcamy też mieszkańców Choszczna, do włączenia się w tę akcję. Przynoście swoje przesłania, zapisane na pojedynczej kartce i włożone do zaklejonej koperty (to ze względu na niezbyt wielkie wymiary kapsuły). Redagując swoje teksty pamiętajcie, że otwarta zostanie dopiero po zakończeniu służby Choszcza II, jednakże nie wcześniej niż 28 października 2051 roku. Wasze listy przyjmujemy do godz. 12.00, 27 października (środa) 2021 r.

                                                                 


Po odsłonięciu rzeźby, kapsuła zostanie zamurowana, a nad nią umieszczona mosiężna tablica z napisem ?Kapsuła Czasu ? Choszcz 2021?.

                                                             ***        

       Przy tej okazji warto przypomnieć, że dokładnie w miejscu gdzie stanie Choszcz II (przy rozbudowie budynku dworca, w 1983 roku ? red.) odkryto cmentarzysko szkieletowe z okresu tzw. wpływów rzymskich. Składało się z czterech grobów, a wśród skarbów wówczas odkrytych były m.in.: fibule tarczowe, szklane paciorki, kościany grzebień, szklane i gliniane naczynia oraz złota moneta Antoniusa Piusa. Może przyszłe pokolenie choszcznian zdecyduje o tym, aby nasza kapsuła przeleżała nietknięta?, jeszcze kolejnych kilkadziesiąt lat?

Tadeusz Krawiec

Sprawdź nasze profile w socjalmediach
fb-share-icon