świetlica w Raduniu i kolorowy ptaszek

CHOSZCZNO. 24 sierpnia w Raduniu oficjalnie otwarte zostanie Centrum Kultury i Integracji Społeczności Lokalnej. W tym dniu odbędą się również sołeckie dożynki.

Na jednej z wyremontowanych ścian, działacze Korony Raduń zawiesili stylizowaną tablicę, na której zamierzają informować o terminach spotkań miejscowej drużyny. 
tablica informujaca o meczu w piłkę nożną
    
CHOSZCZNO. Dokładnie 25 września ubiegłego roku burmistrz ROBERT ADAMCZYK podpisywał umowę na dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, remontu świetlicy w Raduniu. Dziś obiekt jest już gotowy, ale trwa jeszcze zakup wyposażenia, a dokładniej sprzętu sportowego i informatycznego, mebli oraz urządzeń kuchennych. W nowej już świetlicy, utworzone zostanie Centrum Kultury i Integracji Społeczności Lokalnej.

      We wspominanym wyżej podpisaniu umowy na dofinansowanie remontu świetlicy, uczestniczył KRZYSZTOF POŁOMSKI, radny z Radunia. To właśnie on wówczas stwierdził, że gdyby ściany tej świetlicy mogły mówić, to opowiedziałyby niejedną ciekawostkę z życia wsi. ? W zasadzie każde wydarzenie, w jakiś sposób opierało się o naszą świetlicę. Tu odbywały się wszystkie wesela, chrzciny, stypy, imprezy okolicznościowe, a nawet sportowe ? wyliczał zaznaczając, że tak naprawdę, znaczenie tego pomieszczenia mieszkańcy odczuli dopiero wtedy, gdy nie można było już z niego korzystać.
Chociaż w ich wsi prowadzone były inwestycje, w tym m.in. położono asfalt i nowe chodniki, to jednak z zazdrością patrzyli na remonty podobnych obiektów, które kolejno prowadzono  w Sławęcinie, Wardyniu, Sulinie, Rzecku, Kołkach, Piaseczniku, Stradzewie, Zamęcinie, Zwierzynie.remont świetlicy w Raduniu
       – To oczywiste, że chciałoby się o wiele więcej, ale gospodarować trzeba takim budżetem, na jaki nas stać. Wiedzieliśmy, że budynek trzeba ratować od zaraz, ale zdawaliśmy sobie też sprawę, że bez dofinansowania trudno będzie to zrobić ? mówił burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Przypomniał też, że dowodem na to, iż ten problem spędzał mu sen z oczu, było m.in. to, że wydano kasę na wykonanie dokumentacji i wymianę dachu.
        Sytuacja radykalnie się zmieniła, gdy choszczeński projekt na utworzenie Centrum Kultury i Integracji Społeczności Lokalnej, zgłoszony do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, zyskał najwięcej punktów. To oznaczało, że Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczy na ten cel dokładnie 500 tys. zł. W sumie, całe przedsięwzięcie kosztować będzie około miliona złotych, za które dosłownie przebudowany został cały obiekt. Równie ważne jest to, że już niebawem powstanie tu Centrum Kultury i Integracji Społeczności Lokalnej, które wyposażone będzie m.in. w sprzęt audiowizualny, stoły do tenisa stołowego i bilarda, stoły bankietowe, krzesła dla 100 osób i trzy stanowiska komputerowe. Nowy sprzęt trafi również na wyposażenie kuchni, zmywalni i do pomieszczenia biurowego. W projekcie przewidziano również zagospodarowanie terenu wokół świetlicy.

Tadeusz Krawiec

PS. W poniższym fotoreportażu zamieściliśmy też, dwa zdjęcia starsze. Pierwsze sprzed roku, przedstawiające widok ogólny świetlicy, a drugie z kwietnia br., z wyborów sołeckich, które z konieczności odbyły się w remizie.