harcerze składają kwiatów z okazji 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

CHOSZCZNO. W niedzielę, dokładnie o godzinie 4.45 przy obelisku w Parku Moniuszki, a następnie na kwaterze jeńców Oflagu IIB harcerze, żołnierze, samorządowcy i mieszkańcy uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Dokładnie o 4.45, przy obelisku w Parku Moniuszki, wartę honorową zaciągnęli żołnierze z choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej oraz harcerze z 8. Szczepu Ziemi Choszczeńskiej ?Infinitum?. O tym, że ta data na zawsze powinna pozostać w naszej 80. rocznica wybuchu II wojny światowejpamięci, mówił harcmistrz STEFAN SZEMLIJ. Przypomniał zebranym, że to właśnie w naszym mieście, więziony był mjr Henryk Sucharski, dowódca obrony Westerplatte, czyli miejsca gdzie 1 września 1939 r. o 4.45 padły strzały z niemieckiego pancernika. Poinformował też o tym, że choszczeński szczep zabiegał będzie, o nadanie imienia tego bohatera. Chwilę później wraz z harcerzami HOLLY McCLEAN, JULIANEM WIĘSKO i PAWŁEM DZIKOWSKIM złożyli kwiaty i zapalili znicze. W imieniu choszczeńskiego społeczeństwa, pamięć tych, którzy zginęli na frontach tej wojny, biało-czerwoną wiązanką uczcili wiceburmistrz ŁUKASZ MŁYNARCZYK i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Choszcznie ANETTA BIKOWSKA. Podobna ceremonia odbyła się na Kwaterze Żołnierzy Wojska Polskiego ? Jeńców Oflagu II B.
       Inicjatorami i głównymi organizatorami tych uroczystości byli harcerze z 8. Szczepu Ziemi Choszczeńskiej ?Infinitum?, którzy chcą to wydarzenie na stałe wpisać, do kalendarza uroczystości państwowych, obchodzonych naszym mieście.

Tadeusz Krawiec