CHOSZCZNO. W ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego gmina Choszczno otrzymała wsparcie na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Dzisiaj rano, w imieniu Urzędu Marszałkowskiego, burmistrzowi Robertowi Adamczykowi, voucher na prawie pięć milionów złotych, przekazał radny sejmiku Łukasz Młynarczyk.

      Gmina Choszczno już po raz drugi sięga po środki z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. W pierwszej odsłonie, która jeszcze jest realizowana, do kasy gminy trafiło ponad 800 tys. zł i tu właściciele posesji mogli (i jeszcze mogą) ubiegać się o dotację w wysokości 7,5 tys. zł, tylko na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha).
– Tym razem projekt jest dużo szerszy i adresowany jest do właścicieli domków jednorodzinnych, którzy chcieliby przeprowadzić częściową lub całkowitą termomodernizację, m.in. połączoną z wymianą pieca, a nawet podłączeniem do sieci miejskiej – tłumaczy radny sejmiku zachodniopomorskiego Łukasz Młynarczyk. Przypomina, że ta dotacja jest efektem wcześniejszych sondaży przeprowadzonych na terenie naszej gminy. – W czerwcu 2019 roku prosiłem mieszkańców, o wypełnianie ankiet dotyczących realnego dofinansowania walki ze smogiem. Dzisiaj, dzięki temu działaniu, 38 osób otrzyma wsparcie w kwocie 25 tys. zł i kolejnych 62 może liczyć na 50 tys. zł. W pierwszej odsłonie można było założyć sobie nowy piec, tym razem w ramach termomodernizacji istnieje możliwość wymiany m.in. dachu, drzwi, okien, sieci ciepłowniczej, pieca, a nawet podłączenia się do np. mniej emisyjnej sieci miejskiej – dodaje Młynarczyk. Podkreśla, że o te środki ubiegać się będą mogli wszyscy, nie tylko ci, którzy wypełniali wspomniane wyżej sondy.
       – W tej chwili jesteśmy już na etapie przygotowania stosownej umowy, którą podpiszemy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Szczegółowy regulamin, a także wnioski, które trzeba będzie wypełnić, nie wcześniej jak w lipcu, znajdziecie państwo zarówno na naszej stronie internetowej, jak i w Urzędzie Miejskim – tłumaczy burmistrz Robert Adamczyk. Podkreśla, że obowiązywała będzie tylko i wyłącznie kolejność zgłoszeń. Przypomina też, że można jeszcze ubiegać się o środki na wymianę tylko samego pieca. Więcej szczegółowych informacji na ten temat, uzyskamy w magistracie, pokój nr 33, tel. 95 765 9324. Na naszej stronie internetowej jest też zakładka „Dofinansowanie na wyminę starych pieców”.

Tadeusz Krawiec