CHOSZCZNO. Gdzie i do kogo zwrócić się o pomoc, gdy znajdziemy bezdomnego psa? Martwe zwierzę na drodze lub w lesie ? co zrobić w takiej sytuacji? Kogo poprosić o pomoc, gdy na nasze podwórka zaplącze się zwierzyna łowna?

Nie wszystkie sytuacje są oczywiste i łatwe do zinterpretowania, więc najczęściej jest tak, że mając problem z żywym lub martwym zwierzęciem dzwonimy, do magistratu. Jednak nie zawsze tak powinno być.
Temat główny, to przede wszystkim zwierzęta bezdomne, czyli takie, które zostały porzucone przez człowieka . – Jeśli chodzi o te, które znalezione zostały na terenie naszej gminy, to problem mamy rozwiązany, ponieważ kierujemy je, do schroniska dla zwierząt zlokalizowanego przy ul. Komunalnej 14 – tłumaczy Przemysław Grzeszata, naczelnik wydziału ochrony środowiska. Podkreśla, że zupełnie inne kroki podejmowane są w przypadku żywych lub martwych przedstawicieli zwierzyny łownej.

Schronisko w Choszcznie
– Do schroniska dla zwierząt w Choszcznie najczęściej trafiają porzucone psy – mówi Przemysław Grzeszata.

– Jeśli na własnej posesji znajdziemy martwego zwierzaka, to naszym, dokładnie określonym przez ustawę obowiązkiem, jest jego usunięcie i zutylizowanie. Gdy znajduje się na terenie nieruchomości lub drogi gminnej, to zgłoszenie kierujemy do Urzędu Miejskiego w Choszcznie – dodaje naczelnik. Zwłokami leżącymi w pasie drogi powiatowej, powinien się zająć Powiatowy Zarząd Dróg w Choszcznie (tel. 95 765 7975, 606 430 023), a w pasie dróg wojewódzkich, Rejon Dróg Wojewódzkich w Pyrzycach (602 400 499).

***

A co zrobić, jeśli na naszym terenie zacznie się pojawiać zwierzę łowne. – To również mieszkańcy naszej gminy, powinni to zgłosić do Urzędu Miejskiego w Choszcznie, natomiast my przekazujemy tę informację do starosty, bo to on decyduje o sposobie dalszego postępowania z nim – dodaje P. Grzeszata, który kieruje wydziałem, do którego powinniśmy dzwonić, szukając pomocy. W dni robocze pod numer tel. 95 765 9337, a po godzinach urzędowania oraz w weekendy, tel. 665 991 049. Wsparcia Pomocy powinni nam również udzielić choszczeńscy policjanci (tel. 47 782 0511 lub 47 782 0512).

Tadeusz Krawiec