przekazanie obowiązków w choszczeńskim das

CHOSZCZNO. Od 12 sierpnia 2020 r., choszczeński dywizjon artylerii samobieżnej ma nowego dowódcę. Dowodzący do wczoraj ppłk Daniel Noga, przeniesiony został do Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych, a jego obowiązki przejął dotychczasowy szef sztabu dywizjonu mjr Radosław Lewandowski.

Przypomnijmy, że ppłk Daniel Noga, do Choszczna przeniesiony został z 7 Brygady Obrony Wybrzeża, a stanowisko dowódcy choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej objął 22 marca 2018 roku. To właśnie wtedy, z ust ustępującego ppłk. Jarosława Chojnackiego padło stwierdzenie, że trafił do najlepszej jednostki w Polsce. We wczorajszym wystąpieniu, tym podsumowującym prawie 30-miesieczną służbę w Choszcznie, potwierdził tę opinię, wychwalając podwładnych, mieszkańców miasta, a także współpracę z burmistrzem Robertem Adamczykiem.

Choszczeński dywizjon ma nowego dowódcę
Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Sławomir Dudczak dekoruje ppłk. Daniela Nogę Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

– Choszczno na zawsze pozostanie w moim sercu – podsumował. Chwilę wcześniej, obecny na tej zbiórce dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Sławomir Dudczak, odznaczył go Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami (przyznawane jest za udział w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych – red.). Ppłk Noga przeniesiony został do Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych.

***

          Samo przekazanie obowiązków było bardzo okrojone, oczywiście z powodu koronawirusa. Na zbiórce stała tylko garstka żołnierzy, nie było defilady lecz tylko przekazanie dywizjonowego proporca i złożenie meldunku gen. Dudczakowi.

Choszczeński dywizjon ma nowego dowódcę
Wczorajsza uroczystość miała bardzo okrojonych charakter.

Nowy dowódca dywizjonu, czyli mjr Radosław Lewandowski jest dobrze znany mieszkańcom Choszczna, ponieważ pełnił już w 2010 roku, czyli jeszcze w czasie istnienia pułku artylerii. Po jego rozwiązaniu, powrócił do naszego garnizonu dokładnie 1 stycznia 2012 roku z dywizjonem artylerii samobieżnej. W ostatnich latach, jako zastępca – szef sztabu, wielokrotnie dowodził dywizjonem, gdy jego dowódcy wyjeżdżali na pokojowe misje. Nieoficjalnie może też poinformować, że jutro, na zbiórce w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie odbierze nominacje na stopień podpułkownika.

Tadeusz Krawiec