Klukom to Klukom


CHOSZCZNO. Od 1 stycznia 2022 roku, znajdujące się w centrum miasta jezioro, już oficjalnie będzie nosiło nazwę? ?Klukom?, czyli tak, jak potocznie nazywaliśmy je od zawsze.

     W wydanym w 2001 roku ?Słowniku nazw fizjograficznych Pomorza Zachodniego?, widnieje informacja o znajdującym się w południowej części miasta jeziorze Kluki (Tłukom, Klukom, Klücken See). Okazuje się, że mimo tego, iż wszyscy dookoła, nazywali je jeziorem Klukom, to jednak w zarządzeniu prezesa rady ministrów z 1955 roku wyraźnie stało, jako Kluki.


     Jezioro Klukom ? tak mówili i pisali wszyscy. W wydanej w 1999 roku książce ?W krainie Choszcza ? Legendy i podania do dziejów Choszczna i okolic? nasi eksportowi historycy, czyli dr dr Grzegorz Jacek i Bogdan Wojciech Brzustowiczowie, ani słowem nie wspominają o jeziorze Kliken, za to Klukom pojawia się tam często. Tej samej nazwy używa G. J. Brzustowicz m.in. w trzecim tomie ?Choszczno jakiego nie znacie? zatytułowanym ?Ostatnie stulecie miasta Arnswalde (1815 ? 1945)?. Jakby tego było mało, również nasza zasłużona Encyklopedia PWN, również lokowała Choszczno nad jeziorem Klukom.
      Tak naprawdę, to chyba nikomu by to nie przeszkadzało, gdyby nie internet. Tu najpierw rozgorzała gorąca dyskusja nad zagadką – dlaczego mówimy Klukom, a powinniśmy przecież Kliken? Trwałaby pewnie nadal, ale temat uciął, również historyk dr Sławomir Giziński, który już jako radny, złożył wniosek o wyprostowanie tematu.
W niespełna rok sprawa została rozwiązana i już oficjalnie możemy poinformować, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pozytywnie zaopiniowało zamianę Kluki na Klukom i znajdzie się ona w projekcie rozporządzenia z terminem wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Tu warto dodać, że przy takiej okazji, Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, zawsze podaje również odmianę nazwy w dopełniaczu. W tym przypadku jest to ?Klukomia?.

Tadeusz Krawiec