uczeń trzyma zdjęcie

CHOSZCZNO. “Korytowo wieś czy miasto?”, to pytanie było motywem przewodnim 21. edycji powiatowego konkursu historii regionalnej “Czy znasz swój powiat?”, który zorganizowała społeczność Szkoły Podstawowej w Korytowie. Historię tej wsi najlepiej znają JAKUB BIELAWSKI z Zamęcina i JAKUB ORZECHOWSKI z Bierzwnika.

Choć konkurs “Czy znasz swój powiat?” ma już ponad 20-letnią tradycję, to jednak po raz pierwszy tak się zdarzyło, żeby jego uczestnicy wiedzy dotyczącej tematu przewodniego szukali na miejscu. – Korytowo to miejscowość, która ma bardzo bogatą historię. Słysząc, że to my będziemy organizatorami, od razu zdecydowaliśmy, że pokażemy dzieje wsi w taki Sławomir Giziński z medalemsposób, aby każdy z uczestników mógł niemalże ich dotknąć – mówi dr SŁAWOMIR GIZIŃSKI,  historyk ze Szkoły Podstawowej w Korytowie. W chwilę po przywitaniu uczestnicy otrzymali mapę wsi, na której wyznaczone były obiekty związane z historią Korytowa. Trzeba było ich niemalże dotknąć, aby mieć szansę w drugiej części konkursu.
Tak oto wszyscy, chcieli czy nie chcieli, musieli  zwiedzić cały zespół pałacowo-parkowy, m.in. zajrzeli go gołębnika, byli w lodowni, na cmentarzu, krypcie grobowej, a także w parku.  
       O tym, co zobaczyli mówi też nasz fotoreportaż, a czego dowiedzieli się, mogli udowodnić w drugiej, informatycznej odsłonie tego konkursu. W klasyfikacji szkół podstawowych triumfowała drużyna z Recza, drugie miejsce wywalczyła ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie, a trzecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie. Indywidualnie w tej kategorii triumfował JAKUB BIELAWSKI z Zamęcina, druga była ZUZANNA KOWALSKA z Krzęcina, a trzeci MATEUSZ SIWKO z Choszczna (SP nr 1). W klasyfikacji gimnazjów wygrała drużyna z Bierzwnika, a podium uzupełniły reprezentacje szkół z Recza i Pełczyc. Wśród wielu nagród wręczonych uczestnikom konkursu, były również ceramiczne medale wypalone w Korytowie. 

Tadeusz Krawiec