zdjęcie przedstawia uczestników tanca przeciwko przemocy widok z drona
CHOSZCZNO. W najbliższy piątek, na placu przy fontannie (7 lutego o 16.30)  zapraszamy na happening One Billion Rising. Już po raz szósty, tańcem zaprotestujemy przeciwko przemocy wobec kobiet. Głównym organizatorem wydarzenia, które odbędzie się przy fontannie, jest Zespół Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie. Patronatem objął je burmistrz ROBERT ADAMCZYK, a zatańczymy do choszczeńskiej wersji piosenki ?Break the chain?.

   ?One Billion Rising? to akcja, która w Polsce organizowana jest po raz ósmy, a chodzi w niej głównie o to, aby w walentynki (14 lutego), tańcem zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet. W Choszcznie, po raz pierwszy taki happening odbył się w 2015 roku, w hali sportowej Zespołu Szkół nr 2, natomiast pozostałe już przy fontannie. Ważne jest to, że głównym organizatorem wszystkich edycji była i jest społeczność Zespołu Szkół nr 2 w Choszcznie ZS nr 2 w Choszcznie, a koordynatorem pedagog EDYTA TYBURCZY-KUJAWA.
harcerze uczą się tańca      Niewątpliwą ciekawostką tego wydarzenia jest fakt,  że od kilku już lat, jego muzyczną oprawę stanowi choszczeńska wersja piosenki ?Break the chain,  nagranej przez grupę przyjaciół związanych, z nieco już zapomnianym projektem ?Korytowo na Ludowo?. A dokładniej, to autorem tekstu polskiej wersji ?Break the chain? – ?To jest nasz krzyk? jest ROMAN SZYMAŃSKI, który również nadał jej ostateczne brzmienie (nagranie, mix, mastering i partie gitary). Muzyczną aranżacją utworu zajął się PAWEŁ LEMIESIEWICZ, partię wokalną wykonuje MARTYNA ŻYTA, a AGNIESZKA CZUKIEWSKA wraz z BARBARĄ GRZEJSZCZYK i KATARZYNĄ KUBACKĄ występują w niej jako chórek. W internecie znajdziemy też teledysk, zrealizowany przez TOMASZA FROSTA z TV Echo.

Tadeusz Krawiec

PS. Poniżej kilka ujęć z wczorajszego treningu, który odbył się w hali ZS nr 2 w Choszcznie.