na zdjęciu grupa uczestników tańczących taniec przeciwko przemocy

CHOSZCZNO. W piątkowe popołudnie, już po raz szósty z rzędu tańcem zaprotestowaliśmy przeciwko przemocy wobec kobiet. ? Nasz klimat, zapał, taka barwność jest tylko u nas ? EDYTA TYBURCZY-KUJAWA z dumą podkreśla – choszczeńska odsłona One Billion Raising należy do najlepszych w kraju.

  – Nie ma wielu miejsc w regionie, gdzie swoim uczestnictwem można byłoby poprzeć akcję One Billion Rising, więc nie dziwi fakt, że coraz więcej osób przyjeżdża do Choszczna. Po razchłopiec z transparentem "Jedna na miliard!" pierwszy usłyszałam o tym wydarzeniu w Szczecinie, ale od pięciu już lat jestem właśnie tutaj. Na dodatek, po raz pierwszy pojawiłam się tu z córką ? pochwaliła się nam w piątek MALWINA MACIEJEWSKA. W podobnym klimacie wydarzenie to skomentowała KAROLINA KAMELA, absolwentka Zespołu Szkół nr 2 w Choszcznie, która przyjechała na happening aż z Poznania (tam studiuje ? red.). ? Takiej frekwencji i takiej organizacji, to nawet stolica Wielkopolski może nam tylko pozazdrościć ? zapewniła na chwilę przed rozpoczęciem tańca.
       EDYTA TYBURCZY-KUJAWA, główna animatorka tego wydarzenia, również wielokrotnie podkreślała, a nawet konkretnie wskazywała na społeczności, które bez specjalnego zachęcania, przygotowywały się do udziału w tej akcji. Wśród tańczących wypatrzyliśmy bardzo liczną reprezentację Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie, ale byli również przedstawiciele SP nr 3 i ZS nr 3, także ze Sławęcina, Suliszewa, Korytowa, Wardynia, a nawet z Recza. Nie można było też przegapić, bardzo licznej grupy zuchów i harcerzy z 8 Szczepu Ziemi Choszczeńskiej ?Infinitum?  no i oczywiście najliczniejszej ekipy z ZS nr 2 w Choszcznie, głównego organizatora tego przedsięwzięcia. Był też nasz wiceburmistrz WOJCIECH SIERAKOWSKI, który razem ze starostą WIOLETTĄ KASZAK otworzyli happening, puszczając w niebo osiem różowych baloników (różowych, bo właśnie ten kolor jest jedną z wizytówek OBR na świecie ? red.). Dodajmy, że patronat nad tym wydarzeniem objął także burmistrz ROBERT ADAMCZYK.
uczestnicy akcji "One Billion Rising"
   Nikt nie policzył osób, które w piątek przyszły zatańczyć, ale przygotowane przez organizatorów ponad 400 pierników, rozeszło się w kilka chwil.

Tadeusz Krawiec