na zdjęciu aktorzy grający w sztuce "Igraszki z diabłem"

CHOSZCZNO. W sali widowiskowej Choszczeńskiego Domu Kultury, w drugiej odsłonie sztuki ?Igraszki z diabłem?, zaprezentowali się członkowie amatorskiej Grupy Teatralnej ?Na przekór?. ? Wstęp był bezpłatny, ale my zgraliśmy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ? tłumaczy SŁAWOMIR GIZIŃSKI, który w tym przedstawieniu wcielił się w rolę Lucjusza.

Amatorska Grupa Teatralna ?Na przekór? powstała w 2017 roku z inicjatywy AGNIESZKI CZUKIEWSKIEJ. Ją z kolei zainspirowali uczestnicy choszczeńskiej edycji Narodowego Czytania. Warto też przypomnieć, że zaledwie po półrocznych przygotowaniach, zadebiutowali owacyjnie przyjętym spektaklem ?W piątek13. Dozwolone od lat 18?. W kolejnym etapie porwali się na interpretację sztuki czeskiego prozaika i dramaturga Jana Drdy ?Igraszki z diabłem?.
Krzysztof Kozikowski jako Marcin Kabat w sztuce "Igraszki z diabłem"      Tu warto też przypomnieć, że na nowy układ znanej z teatru TVP sztuki, zdecydowała się ANNA STETKIEWICZ. Co ważne, również i tym razem sala widowiskowa Choszczeńskiego Domu Kultury wypełniona  była po brzegi, a ich granie nie tylko oklaskiwano, ale również bardzo pozytywnie skomentowano w mediach.
W piątkowy wieczór spektakl ten powtórzyli, dedykując go dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. ? Choć nie mogliśmy zagrać w tej samej obsadzie, to jednak zdecydowaliśmy, że wystawimy ją jeszcze raz. Dla nas to była przede wszystkim dobra zabawa, ale z reakcji publiczności wnioskuję, że pomysł zyskał dużą akceptację. Skarbonka też była pełna, więc warto było –  tak wydarzenie to podsumował SŁAWOMIR GIZIŃSKI. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że grupa już myśli o kolejnym spektaklu. Tym razem ma to być komedia Andrzeja Dembończyka ?Biuro matrymonialne?.

(tk)

Igraszki z diabłem – Choszczno 2020
 
Obsada:
         Marcin Kabat – KRZYSZTOF KOZIKOWSKI, Kasia – BEATA STARUCH, księżniczka Disperanda – AGNIESZKA SZUBA, Belzebub – AGNIESZKA CZUKIEWSKA, Solfernus ? TADEUSZ KRAWIEC, Lucjusz ? SŁAWOMIR GIZIŃSKI, Sarka – Farka – MICHAŁ TOMASZCZUK, ojciec Scholastyk – TOMASZ WRÓBLEWSKI, anioł Teofil – AGNIESZKA LACIEJEWSKA, diabeł Omnimor ? MAGDALENA HERMANOWICZ, diabeł Karborund – JUSTYNA JANKOWSKA.
       Scenariusz wg sztuki JANA DRDY ułożyła ANNA STETKIEWICZ, scenografia – RENATA BERNYŚ, JANUSZ BIEGAŃSKI, oprawa dźwiękowa – ERYK THIEL, KLAUDIA KUDRA, oświetlenie ? STANISŁAW KOSIOREK, nagłośnienie ? ANDRZEJ PRENDA