zdjęcie zniczy

Choszczno. Dynamiczna sytuacja epidemiczna sprawia, że w każdej chwili możemy spodziewać się nowych obostrzeń. Dziś wiemy (przynajmniej na razie), że w dniu Wszystkich Świętych będziemy mogli wchodzić na cmentarze, ale już np. mszy za zmarłych nie będzie. Po nekropoliach będą przemieszczać się nasi stróże prawa, i to zarówno w mundurach, jak i po cywilnemu. Policjanci będę też w okolicach dróg dojazdowych. To oczywiste, że będą też zwracać uwagę na to, czy zachowujemy się zgodnie przepisami.

Porządkujący groby choszcznianie sugerują, aby w dniu Wszystkich Świętych, wręcz do niezbędnego minimum, ograniczyć wizyty na cmentarzu. – W poprzednich latach, na 1 listopada zjeżdżały do nas  dzieci i wnuki, ale tym razem wspólnie zdecydowaliśmy, że mają zostać w domach. Sami też w dniu Wszystkich Świętych, nie pójdziemy na cmentarz, bo nie chcemy ryzykować – powiedziała nam przed chwilą Maria Jarosz. Inni przychodzą już dziś, bo jak tłumaczą, nie chcą zostawić mogiły bez zapalonego znicza.

Przypominamy też, że w ubiegłym miesiącu na naszym Cmentarzu Komunalnym utworzony został Grobowiec Dzieci Utraconych. Mogiła wraz z całym jej otoczeniem usytuowana została w kwaterze H. Tam też mogą zapalić znicz ci, którzy stracili dzieci, jeszcze przed ich urodzeniem. – Ktoś kiedyś powiedział, że zmarli żyją tak długo, jak długo żywa jest pamięć o nich, więc zapalając znicz,  wspomnijmy czas, kiedy to razem chodziliśmy po tej ziemi. Pamiętajcie o tych, którzy odeszli, ale nie zapominajcie też o sytuacji, w jakiej dzisiaj przyszło nam żyć. Nasza obecność na cmentarzu jest ważna, ale róbcie to z rozsądkiem, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, a jeśli to tylko możliwe, idźcie na groby przed lub po Wszystkich Świętych – powiedział burmistrz Robert Adamczyk, który już dziś zapalił znicz, na grobie starosty Adama Andriaszkiewicza.

Wszystkim tym, którzy w związku z obecną sytuacją epidemiczną lub z różnych innych przyczyn, nie mogą zaopiekować się grobem swoich bliskich przypominamy, że Miejskie Usługi Pogrzebowe sp. z o.o. proponują opiekę nad mogiłami znajdującymi się na wszystkich choszczeńskich cmentarzach. A co konkretnie oferują? Poczynając od sprzątania, czyszczenia, mycia, poprzez składanie kwiatów, zapalanie zniczy, a kończąc na przesłaniu dokumentacji fotograficznej wykonanej usługi. MUP na swoją stronę internetową www.mup.mpgkchoszczno.pl i tam znajdziemy  wszystkie informacje . W przypadku osób starszych, a także tych, którzy nie korzystają, że współczesnych form elektronicznych, te w każdej chwili mogą zadzwonić pod numer (+48) 95 765 3171, a tam przemiła pani wszystko nam wytłumaczy.

Pomnik Dziecka Utraconego
Mogiła Dzieci Utraconych znajduje się w kwaterze H

Ten okres, będzie również bardzo pracowity dla choszczeńskich stróżów prawa. Wiemy, że na naszej nekropolii pełnić będą służbę patrole umundurowane, jak i po cywilnemu. Spodziewajmy się też wzmożonych kontroli drogowych, a na trasach dojazdowych nie zbraknie również policjantów z drogówki. Tradycyjnie zachęcamy do parkowania samochodów na parkingach znajdujących się w okolicach Rynku i dworca, bo na Bohaterów Warszawy i Wolności, na pewno miejsca nie znajdziemy. Skoro już mówimy o bezpieczeństwie, to za radą policjantów  przypominamy, aby panie pilnowały swoich torebek, ponieważ cmentarz, to jedno z ulubionych miejsc kieszonkowców.

Tadeusz Krawiec