grafika pit

CHOSZCZNO. Najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy z tego, że to także nasze podatki przyczyniają się do rozwoju gminy. Przy obecnej płacy minimalnej, jest to 550 złotych, warto więc w zeznaniu podatkowym zaznaczyć Choszczno, jako nasze miejsce zamieszkania.

Obecnie, prawie 38 procent z naszego podatku dochodowego, trafia do kasy gminy, czyli każdy z nas dokłada swoje złotówki m.in. na realizację kolejnych inwestycji, także na rozwój oświaty czy wsparcie pomocy społecznej, kultury i sportu. W tej chwili, jest to około 16 milionów złotych, więc nikomu nie trzeba tłumaczyć, że to jeden z najważniejszych składników gminnego budżetu. – Jak widać, każdy z nas przyczynia się do współfinansowania życia społecznego i gospodarczego gminy Choszczno, dlatego ważne jest, aby wszyscy ci, którzy mieszkają w Choszcznie, zameldowali się tu lub przynajmniej poinformowali Urząd Skarbowy o faktycznym miejscu zamieszkania – mówi burmistrz Robert Adamczyk.

Dodaje, że jeśli chcielibyśmy dokładnie sprawdzić, ile z naszego podatku trafia do kasy gminy, to wystarczy wejść na stronę www.choszczno.pl i tam w zakładce „Na co idą twoje pieniądze – Budżet gminy Choszczno” znajdziemy specjalny kalkulator. – Wpiszmy kwotę naszego miesięcznego dochodu (brutto) i wyjdzie, że np. zarabiając trzy tysiące złotych, z rocznych podatków do gminy trafi około 700 zł – tłumaczy włodarz miasta. A jak to zrobić? Wystarczy poinformować nasz Urząd Skarbowy o tym, gdzie faktycznie mieszkamy lub wskazać adres zamieszkania w części B, rocznego zeznania podatkowego PIT.

Tadeusz Krawiec


Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie w zakładce Zainwestuj w rozwój Choszczna