CHOSZCZNO. W rozegranym wczoraj 4. Choszczeńskim Klasyku Szosowym wystartowało ponad 80 zawodników. Z powodu upału do mety dojechało 59, w tym sześć pań. Wśród kobiet bezkonkurencyjną okazała się Justyna Korzeniewska z Gorzowa Wielkopolskiego, natomiast wśród panów triumfował szczecinianin Rafał Kalinowski. Choszcznianie też mieli powodu do radości, bo swoje kategorie wygrali Iwona Szyszka i Bogusław Florczak.

        Głównym organizatorem wczorajszego ścigania była Zachodniopomorska Akademia Kolarska, której prezesem jest choszcznianin Jacek Kuzynin, a tym razem wsparła go cała grupa wolontariuszy, a także Urząd Miejski w Choszcznie oraz Centrum Rekreacji i Sportu. 4. Choszczeński Klasyk Szosowy wliczany jest do cyklu Pomorze Zachodnie Tour 2022. Do tej pory rozegrane zostały etapy w Stargardzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Choszcznie, a całość podsumowana zostanie 11 września br. wyścigiem w Goleniowie.


       Wczorajszy etap liczył nieco ponad 70 kilometrów. Rozpoczął się startem honorowym spod fontanny i przejazdu kolumny do Pakości, gdzie odbył się start ostry. Dalej pojechali przez Stradzewo, Recz i Grabowiec, a stamtąd jeszcze dwie rundy przez Kiełpino, Suliszewo, Żeliszwo i Recz. Po drodze było aż osiem lotnych premii, ale najwięcej problemów stworzył kolarzom czterokilometrowy podjazd do Grabowca. To właśnie to wzniesienie i wyjątkowy upał sprawiły, że kolumna wyścigu rozciągnęła się na ponad 15 kilometrów. Niewątpliwymi bohaterami choszczeńskiej odsłony cyklu Pomorze Zachodnie Tour 2022 zostali Rafał Kalinowski, Krzysztof Nowakowski i Rafał Maj, który już na początku wyścigu utworzyli grupę ucieczkową i w tym składzie dojechali do mety. W kategorii kobiet klasą dla siebie była gorzowianka Justyna Korzeniewska, która straciła do Kalinowskiego nieco ponad osiem minut, ale na drugą K. Bojko wyprzedziła prawie 22 minuty.

Tadeusz Krawiec

Pomorze Zachodnie Tour 2022 (4 etap) – IV Choszczeński Klasyk Szosowy
Open: 1. Rafał Kalinowski (Szczecin), 2. Krzysztof Nowakowski (Szczecin), 3. Rafał Maj (Gorzów Wlkp.) – 1. Justyna Korzeniewska (Gorzów Wlpk.), 2. Kamila Bujko (Szczecin), 3. Zofia Potkańska (Police).
Zwycięzcy w kategoriach wiekowych: M20 – Jakub Orzechowski (Szczecin), M30 – Rafał Kalinowski (Szczecin), M40 – Kamil Kisły (Myślibórz), M50 – Krzysztof Nowakowski, M60 – Bogusław Florczak (Choszczno) – K20 – Kamila Bujko (Szczecin), K30 – Iwona Szyszka (Choszczno).