SOŁECKIE INWESTYCJE 2022

CHOSZCZNO. W minionym roku z tzw. funduszy sołeckich wydano prawie 250 tys. złotych, za które m.in.: wyposażano siłownie zewnętrze, place zabaw, rozbudowywano tereny rekreacyjne, zakupiono wyposażenie świetlic i sprzęt sportowy, a także naprawiano drogi. Kolejnych ponad 130 tys. zł gmina dołożyła m.in. na remonty dachów, budowę podjazdu dla niepełnosprawnych i pierwszy etap termomodernizacji świetlicy w Korytowie.

          Zgodnie z ustawą, to rada miejska decyduje o wyodrębnieniu z budżetu gminy środków na tzw. fundusze sołeckie. W niej też określony jest sposób obliczania kwoty bazowej, która pomnożona przez liczbę mieszkańców sołectwa, daje fundusz, z którego później realizowane są przedsięwzięcia wskazane na zebraniach wiejskich. Ważne jest też to, że obecnie środki te można przeznaczyć tylko na konkretne przedsięwzięcie, a nie na np. wsparcie finansowe stowarzyszenia, a finalnie jest tak, że mieszkańcy składają wniosek, a jego realizacją zajmuje się burmistrz.
           – W ubiegłym roku fundusze te przeznaczono głównie na zagospodarowanie terenów rekreacyjnych, remonty świetlic i placów zabaw, doposażenie i zakup sprzętu sportowego, także wiat boiskowych, namiotów, siłowni zewnętrznych, a w dwóch przypadkach dołożono do naprawy i utrzymania lokalnych dróg – wylicza burmistrz Robert Adamczyk. Podkreśla też, że fundusze sołeckie wspierane są dodatkowymi nakładami z kasy gminy. – Na to wszystko wydano prawie 250 tys. złotych, a kolejne 130 tys. (już nie z funduszy), dołożyliśmy m.in. na remonty dachów, budowę podjazdu dla niepełnosprawnych i najwięcej, bo ponad 60 tys. złotych na termomodernizację świetlicy w Korytowie – dodaje włodarz miasta. Przypomina też o tym, że w czterech poprzednich etapach wymieniono dach, także okna i drzwi, zamontowano nowe sufity wraz z instalacją oświetleniową, a przed wspomnianą termomodernizacją, przeprowadzono też izolację fundamentów oraz wzmocniono ściany. W kolejnym etapie zaplanowano m.in.: wymianę instalacji zasilającej i podłogi, zamontowanie ogrzewania, położenie tynków i pomalowanie ścian wewnętrznych.


             Zmiany zaszły też w budynku w świetlicy w Chełpie (wieś wchodzi w skład sołectwa Wardyń). Tu również wymieniono instalację elektryczną i stolarkę okienną, podwieszono nowe sufity i położono nowe tynki. W kolejnych etapach przewidziano wymianę podłogi i ogrzewania, położenie gładzi i malowanie. W kolejce do remontu czekają jeszcze świetlice w Suliszewie, Smoleniu i Gleźnie.
           A w 2023 roku? Z funduszu sołeckiego sfinansowane zostaną przedsięwzięcia na kwotę ponad 532 tys. złotych. Mieszkańcy na zebraniach już dawno zdecydowali na co wydadzą przydzieloną im kasę. Okazuje się, że w 2023 roku najczęściej przeznaczona zostanie na urządzanie placów zabaw (Rzecko, Stary Klukom, Suliszewo, Wardyń, Zwierzyn, Koplin, Oraczewice, Witoszyn, Kołki i Korytowo). Część tych nakładów trafi na utrzymanie, remonty i doposażenie świetlic (Gleźno, Raduń, Sławęcin, Chełpa, Sulino i Zamęcin), w dwóch przypadkach także na remonty, ale dróg wewnętrznych (Radaczewo i Smoleń), a ponadto na: boisko w Koplinie, utrzymanie zieleni w Krzowcu, zakup kosiarki w Piaseczniku, rozbudowę siłowni zewnętrznej w Stawinie i remont szatni w Stradzewie. Podsumowując warto podkreślić, że tylko sołectwo Witoszyn zdecydowało się na przeznaczenie całej dotacji na jedno przedsięwzięcie (plac zabaw), natomiast w pozostałych 20 miejscowościach te pieniądze rozdzielono na od trzech do sześciu zadań.

Tadeusz Krawiec

PS. W poniższym fotoreportażu zamieszczamy zdjęcia z różnych etapów remontu świetlic w Korytowie i Chełpie.

Sprawdź nasze profile w socjalmediach
fb-share-icon