Święto choszczeńskich artylerzystów

CHOSZCZNO. Wczoraj w koszarach swoje święto obchodzili żołnierze z choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej. – Misja w Libanie, wyjazdy na wschodnią granicę. To był trudny dla was czas, ale zaliczyliście go celująco – chwalił artylerzystów dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie gen. bryg. Roman Łytkowski.

          Kultywowanie artyleryjskich tradycji żołnierze z choszczeńskiego dywizjonu przejęli przede wszystkim od poprzedników, którzy stacjonowali w tych koszarach, czyli służyli m.in. w nieistniejącej już 2 Brygadzie Artylerii i 2 pułku artylerii Legionów im. króla Władysława IV. Dywizjonem, który w 2015 roku otrzymał wyróżniającą nazwę “choszczeński”, od kwietnia br. dowodzi ppłk Sebastian Hałajda, a na opisywanej uroczystej zbiórce byli obecni również jego poprzednicy, czyli Jarosław Chojnacki, Dariusz Wojtkowiak i Radosław Lewandowski.

Defiladową kolumnę poprowadził mjr Stanisław Kwiatkowski,

         – To był trudny rok, wymagający wysiłku, poświęcenia i rozłąki z rodziną. Doceniam to i z szacunkiem patrzę na to, jak wykonujecie postawione przed wami zadania – mówił dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie gen. bryg. Roman Łytkowski. Przypomniał m.in. o ich misji w Libanie oraz ochronie granicy z Białorusią. Podkreślił też ich dobrą współpracę z gminą Choszczno. O tym, że ta jednostka łączy również rodzinne pokolenia świadczy też to, że w jednym z pododdziałów wypatrzyliśmy st. chor. sztab. Tomasza Kossowskiego, a chwilę później z szyku wywołany został jego syn szer. Marek Kossowski. W tym dniu wyróżnień było dużo, bo nagradzał zarówno dowódca brygady, jak i dowódca dywizjonu, a wspomniany wyżej M. Kossowski oraz mjr Stanisław Kwiatkowski, mł. chor. Andrzej Awadziun, sierż. Roman Olejniczak i st. szer. Sylwester Kamisiński, otrzymali upominki od burmistrza Roberta Adamczyka.

St. chor. sztab. Tomasz Kossowski służy w tej jednostce już ponad 20 lat. Jak widać na zdjęciu, niedaleko pada jabłko od jabłoni. Z prawej jego syn, szer. Marek Kossowski.

         Tuż przed defiladą, pod tablicą upamiętniającą wszystkich tych, którzy tworzyli historię tej jednostki, wiązankę kwiatów złożyła matka chrzestna sztandaru Magdalena Sieńko oraz wymienieni wyżej dowódcy: gen. Łytkowski i ppłk Hałajda. Na zakończenie żołnierze zaprezentowali się w pokazach walki wręcz, a całość podsumowała wystawa sprzętu bojowego, którą zwiedziły dzieci i młodzież z naszych szkół i przedszkoli.

Tadeusz Krawiec

***

Nagrodami rzeczowymi i listami gratulacyjnymi nagrodzeni zostali:
kpt. Patryk Jenczyk, por. Paweł Staszewski, ppor. Mateusz Górka, st. chor. sztab. Przemysław Tietz, mł. chor. Marek Andrzejewski, plut. Mirosław Czarnecki, plut. Bartosz Czerniak, kpr. Dominik Dahlke, st. szer. Krzysztof Kałuziński, st. szer. Marcin Chmielecki, st. szer. Karol Nowicki, st. szer. Łukasz Mach, st. szer. Rafał Włudarski, st. szer. Dawid Tokarski, szer. Marlena Cydzik, szer. Maciej Stawicki, szer. Patryk Gilewski, Anna Radelicka-Klejna i Zbigniew Bodnar.

***

Choszczeński dywizjon artylerii samobieżnej 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera od 18 listopada 2011 r. kultywuje tradycje:

Brygady Artylerii Cekhauzu Warszawskiego (1767-1789)
2. Brygady Artylerii (1789-1794)
logo das kompanii artylerii lekkiej Legii Naddunajskiej (1800-1801)
2. batalionu artylerii pieszej (1807-1813)
2. pułku artylerii Legionów (1914-1939)
2. Warszawskiego pułku artylerii lekkiej (1939 -1940)
2. pułku artylerii (1943-1992)
2. pułku artylerii Legionów im. Króla Władysława IV (1992-1995)
2. pułku artylerii mieszanej im. Króla Władysława IV (1995-2001)
2. pułku artylerii im. Króla Władysława IV (2001- 2011)