drużyna kobieca OSP Kołki

CHOSZCZNO. Kobieca Drużyna Pożarnicza z Kołek zajęła trzecie miejsce w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych, które odbyły się w Szczecinku. Sukcesem pochwalić się też może ekipa męska OSP, która zajęła piąte miejsce.

    ŁUKASZ ŚWITAJ, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołkach opowiadając o szczegółach tego wydarzenia, zdecydowanie podkreślił to, że po raz pierwszy w powojennej historii choszczeńskiego pożarnictwa, kobieca drużyna z naszej gminy stanęła na wojewódzkim podium. – Nasza KDP na takiej imprezie zadebiutowała pięć lat temu i już wówczas była szansa powalczenia nawet o medal. Wówczas zabrakło trochę szczęścia, ale i tym razem nie obyło się bez kłopotów, bo w ich podstawowym składzie znalazły się trzy nowe zawodniczki – opowiadał naczelnik. Tu miał na myśli ekipę, która na początku czerwca wywalczyła tytuł mistrza gminy i powiatu. Czy kołeczczanki miały szansę na zwycięstwo? – Jeszcze przed startem wiedzieliśmy, że jedziemy zdobywać przede wszystkim doświadczenie- Dziś śmiało mogę stwierdzić, że jest ono ważne, ale te ekipy, które systematycznie wygrywają twierdzą, że bazą do sukcesu jest codzienny trening. I to nie na miesiąc przed zawodami, ale systematyczny, taki który prowadzony jest przez cały rok – dodał Ł. Świtaj.

drużna kobieca KDP Kołki podczas ćwiczeń

   My w relacji z mistrzostw gminy podkreśliliśmy fakt, że od chwili powstania KDP w Kołkach, w jej składzie zawsze startowała WIESŁAWA ŚWITAJ. Okazuje się, że we wszystkich zmaganiach brała również udział MAGDALENA GOŁAWSKA. Obydwie panie dzielenie walczyły też w Szczecinku, a oprócz nich w składzie ?brązowej? ekipy ćwiczyły: OLIWIA KRASZEWSKA, KATARZYNA MAJCHER, NATALIA MIELCZAREK, OLIMPIA ŚWITAJ i nowe twarze, czyli KLAUDIA SZOTT, DOMINIKA SZYMCZAK i KLAUDIA BIREK.

***

    W rywalizacji męskiej o tytuł mistrza województwa i prawo startu na zawodach centralnych rywalizowało 18 jednostek OSP. – Wywalczenie piątego miejsca to niewątpliwie sukces dla naszego zespołu. Choćby dlatego, że po raz pierwszy w życiu przebiegliśmy sztafetę w pełnym wymiarze, i na dodatek, po bieżni tartanowej. Na naszych zawodach, ochotnicy często narzekają, że sędziowie zbyt regulaminowo podchodzą do techniki wykonywanych ćwiczeń, ale powinni pojechać i zobaczyć, jak to jest na imprezie wojewódzkiej. Tu podkreślę tylko to, że walczyło tam 18 najlepszych drużyn z województwa i prawie każda otrzymała punkty karne – tak Świtaj skomentował start drużyny z Kołek.

męska drużyna OSP Kołki podczas ćwiczeń

     Oprócz niego, w składzie zespołu, który wywalczył piąte miejsce byli: DAWID WOJCIESZAK, RADOSŁAW KRASZEWSKI, KACPER WOJCIESZAK, MACIEJ ŚWITAJ, GRZEGORZ ZAWADZKI, RADOSŁAW ZGANIACZ, MATEUSZ WOJCIESZAK i JAKUB WOJTOWICZ. Dodajmy, że po starcie w Szczecinku, OSP w Kołkach wzbogaciła się o nowy zestaw szkoleniowy do udzielania pierwszej pomocy.

Tadeusz Krawiec