CHOSZCZNO. W trakcie dwóch festynów, które wczoraj z okazji XXII Dnia Papieskiego zorganizowano w Choszcznie i Zamęcinie, zebrano rekordowe, ponad 42 tys. złotych.

         Tegoroczna edycja Dnia Papieskiego odbyła się pod hasłem “Blask prawdy”, a jej głównym celem było zbieranie pieniędzy na konto funduszu stypendialnego Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

        W Choszcznie, podobnie jak w poprzednich latach, organizacją całego przedsięwzięcia zajęła się Akcja Katolicka. Główną atrakcją były stoiska, na których można było posmakować dobrego jadła, pysznych wypieków no i wziąć udział w loterii fantowej, w której jedną z głównych nagród była elektryczna hulajnoga, ufundowana przez burmistrza Roberta Adamczyka. Tradycyjnie już organizatorzy najwięcej pieniędzy zebrali z licytacji fantów podarowanych przez mieszkańców gminy. Tu największym wzięciem cieszyły się torty oraz nalewki, ale uczestnicy nie omijali też stoisk z sadzonkami, z żywymi ptakami czy używaną książką. Całość podsumowana została odtańczeniem poloneza, a wieczorem okazało się, że zebrano prawie 34 tys. złotych (dokładnie 33811,59), a to oznacza, że rekord z 2018 roku pobity został o prawie 10 tys. złotych.

       W Zamęcinie festyn z okazji Dnia Papieskiego zorganizowano po raz drugi. Podobnie, jak przed rokiem, także i teraz w przygotowanie i przeprowadzenie tej imprezy włączyli się: uczniowie i nauczyciele z tutejszej szkoły, działające przy tej placówce Stowarzyszenie “Promyczek”, a przede wszystkim należący do tej parafii mieszkańcy Gleźna, Nadarzyna, Zwierzyna i Zamęcina. Podobnie jak w Choszcznie, także i tutaj najwięcej pieniędzy zebrano na stoiskach, na których można było posmakować potraw i ciast. W przerwach pomiędzy występami, prowadząca tę imprezę Anna Kondracik przeprowadzała licytacje, a efekt tego wszystkiego był taki, że zebrano dokładnie 8440 złotych. Tu również pobito ubiegłoroczny rekord, o prawie tysiąc złotych, a w obydwu wydarzeniach zebrano ponad 42,5 tys. złotych.

(tk)