nauka segregacji śmieci

CHOSZCZNO. Od nowego roku, dokładnie od 1 stycznia 2020 roku wszyscy będziemy musieli segregować śmieci. Na trwającej jeszcze sesji Rady Miejskiej odbyła się dyskusja nad tym, ile zapłacimy za ich odbiór i tu ostatecznie radni zdecydowali, że za te segregowane wydamy miesięcznie 24 zł od osoby. ? Dla mnie, tę kryzysową sytuację wywołał rząd i tu zdecydowanie muszę podkreślić, że problem ten nie ominie także naszej gminy ? tłumaczy burmistrz ROBERT ADAMCZYK.

1 lipca br. posłowie uchwalili ustawę ?o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości w gminach?. Zmusza ona samorządy do zmiany zasad dotyczących wywozu nieczystości.
Przypomnijmy, że obecnie, a dokładniej od pięciu lat, każdy mieszkaniec gminy Choszczno, który segreguje śmieci, płaci za nie 9 zł miesięcznie. Jeżeli tego nie robi, kosztuje go to pięć złotych więcej (dla przykładu, w Płocku odpowiednio 11 i 16 zł, Stargardzie 20 i 26 zł, Barlinku 13 i 19 zł, Krzęcinie 15 i 21 zł, Bierzwniku 19 zł i 34 zł, a w Drawnie 20 i 40 zł, ? red.).
       Na dzisiejszej sesji burmistrz ROBERT ADAMCZYK przedstawił projekt uchwały, w której zaproponował, abyśmy za śmieci segregowane płacili 24 zł od osoby. ? Ta stawka ma wystarczyć tylko i wyłącznie na pokrycie kosztów, a jej kalkulacja jest konsekwencją obecnych podwyżek związanych z rynkiem odpadów komunalnych, a dokładniej cen energii elektrycznej, kosztów pracy, a przede wszystkim podwyżek usług w Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) ? tłumaczył włodarz miasta. u istotne jest to, że jeśli ktoś nie będzie segregował śmieci, to wówczas naliczona zostanie opłata podwójna, czyli w tym przypadku 48 zł.
     Włodarz miasta zaznacza, że jeśli nie ustalilibyśmy ceny rynkowej, to naszej spółce, czyli Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej, nie będzie się opłacało prowadzenie działalności związanej z wywozem śmieci. Byłoby to równoznaczne z przejęciem obsługi naszej gminy przez firmę prywatną. Chciałbym podkreślić, że segregowanie śmieci obowiązywać nas będzie od 1 stycznia, a my ruszamy z kampanią, w której informować będziemy o działaniach podejmowanych na terenie naszej gminy ? dodaje R. Adamczyk. Zapewnia, że do każdej posesji, do każdego mieszkania trafi ulotka informującą o tym, jak należy je segregować. Więcej informacji na ten temat znajdziemy m.in. na stronie www.choszczno.pl, na naszym fanpage’u  ChoszcznoPL, można też dzwonić pod numer 95 765 9336, a także wysyłać pytania na adres segregacja@choszczno.pl. Na najczęściej powtarzające się  pytania odpowiadać będziemy na stronie www.choszczno.pl, w zakładce ?Gospodarka odpadami?. W przyszłym tygodniu rusza również kampania informacyjna w szkołach. 

Tadeusz Krawiec