Zmarł Andrzej Pliszka


CHOSZCZNO. Wczoraj, w wieku niespełna 77 lat, zmarł znany choszczeński samorządowiec, długoletni powiatowy lekarz weterynarii Andrzej Pliszka.

             Andrzej Pliszka urodził się 12 października 1946 roku w Gdańsku. Po ukończeniu studiów weterynaryjnych we Wrocławiu trafił do Choszczna, jako stypendysta i tu już osiadł na stałe. Najpierw pracował jako lekarz, potem jako ordynator Państwowego Zakładu Leczenia Zwierząt w Choszcznie, a w ostatniej odsłonie zawodowej kariery, w Inspekcji Weterynaryjnej, pełnił funkcję powiatowego lekarza weterynarii. A. Pliszka znany był też z bardzo dużej aktywności społecznej i samorządowej. W latach 1990 – 2002 trzykrotnie wykonywał mandat radnego Rady Miejskiej w Choszcznie, a w pierwszej kadencji (1990 – 1994) był również przewodniczącym RM w Choszcznie. W wyborach parlamentarnych 1989 roku, z ramienia Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, kandydował do tzw. Sejmy kontraktowego.

            W 1992 roku był w Grupie Koordynacyjnej Zarządu Wojewódzkiego PSL “Solidarność” i Rady Wojewódzkiej NSZZ “Solidarność”, która określiła warunki połączenia organizacji i stowarzyszeń ludowych. W tym okresie związany był również z choszczeńską gazetą “Bliżej”. Cztery lata później współtworzył i był członkiem zarządu Choszczeńskiego Towarzystwa Muzycznego, a w 1992 roku, to m.in. on przecinał wstęgę otwieranej w Choszcznie Państwowej Szkoły Muzycznej. Aktywnie też działał w komitecie organizacyjnym budowy, odsłoniętego w październiku 2008 roku, pomnika Papieża Jana Pawła II.

Tadeusz Krawiec