CHOSZCZNO. Wczoraj w centrum miasta choszcznianie udowodnili, że nie jest im obojętne to, co się dziej na Ukrainie. Dzisiaj w nocy z przejścia granicznego w Dorohusku, dotarły do Choszczna kolejne cztery kobiety i dwoje dzieci. W tej chwili w naszym ośrodku zakwaterowanych jest już 14 osób. Jutro do przejścia w Medyce rusza transport z żywnością i środkami medycznymi.

      W tej chwili do ośrodka przyjęliśmy 14 osób z Ukrainy. Są to kobiety i dzieci, które trafiły do naszego miasta za sprawą osób, które pracują w naszej okolicy. Niebawem dołączą do nich jeszcze dwie kobiety. Jesteśmy przygotowani też, na przyjęcie kolejnych. Przed chwilą rozmawialiśmy z nimi. Nie oczekują niczego specjalnego i najbardziej martwią się tym, kiedy będą mogli wrócić do domu.

***

      – Mamy również zdeklarowane osoby, w tym m.in. z Wardynia, Zamęcina i Choszczna, które są gotowe przyjąć nawet 4-5 osobowe rodziny. Przygotowujemy też transport z żywnością i lekami, który jutro ruszy w stronę przejścia granicznego w Medyce. Akurat tam to zawieziemy, ponieważ za sprawą wójta Leżajska Krzysztofa Sobejki, który codziennie jest na miejscu, wiemy czego tam najbardziej potrzeba. To właśnie on podkreśla, że obecnie niezbędna jest przede wszystkim żywność dla osób, które już po kilka dni czekają na przejście przez granicę. Jeśli chodzi zaś o środki opatrunkowe i trwałą żywności, to na razie prosi by się wstrzymać, bo w kolejce na przetransportowanie przez granicę czekają góry tego, co już zostało zebrane – tłumaczy burmistrz Robert Adamczyk. Podkreśla też to, że choć nie ogłaszamy w tej chwili żadnych zbiórek, to jednak sytuacja jest bardzo dynamiczna i w każdej chwili możemy zwrócić się do Państwa o pomoc.

Osoby, które chciałaby uchodźców przyjąć pod swój dach, prosimy o kontakt pod numerem 95 765 9301. Również pod tym numerem otrzymamy wszelkie informacje związane z pobytem Ukraińców w Choszcznie.

Tadeusz Krawiec