CHOSZCZNO. Od dzisiaj można już składać wnioski o dotację na częściową lub całkowitą termomodernizację budynku, m.in. połączoną z wymianą pieca, a nawet z podłączeniem do sieci. – W piątek podpisałem umowę na ponad 4,8 mln złotych, które Zachodniopomorski Program Antysmogowy przeznacza na te granty – burmistrz Robert Adamczyk zachęca do skorzystania z tej oferty. Dodaje, że można się jeszcze ubiegać o środki z dwóch innych programów.


        – Po pieniądze z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego sięgamy już po raz drugi. Tym razem projekt jest dużo szerszy i adresowany jest do właścicieli domków jednorodzinnych, którzy chcieliby przeprowadzić częściową lub całkowitą termomodernizację, m.in. połączoną z wymianą pieca, dachu, drzwi, okien, sieci ciepłowniczej, czy też podłączenie do mniej emisyjnej sieci miejskiej – tłumaczy burmistrz Robert Adamczyk.

Choszczno - Wymieniamy piece

Termomodernizacja

          Przypomina, że do tego sukcesu przyczynił się również Łukasz Młynarczyk, który w 2019 roku przeprowadził szereg działań, połączonych z wypełnianiem ankiet dotyczących realnych oczekiwań dofinansowania walki ze smogiem. – Końcowy efekt jest taki, że 38 właścicieli domków jednorodzinnych otrzyma wsparcie w kwocie 25 tys. zł, a kolejnych 62 może liczyć nawet na 50 tys. zł.
          Szczegółowy regulamin, jak również formularze, które trzeba będzie wypełnić, znajdziemy zarówno na naszej stronie internetowej (zakładka „Termomodernizacja budynków”) jak i też można odwiedzić Urząd Miejski w Choszcznie (pokój nr 6, tel. 95 765 9339. Termin składania wniosków mija w czerwcu 2022 roku (lub do dnia przekroczenia limitu środków). Jak już wspomnieliśmy, dotację otrzyma 100 osób i obowiązuje tylko i wyłącznie  kolejność zgłoszeń.

Choszczno - Wymieniamy piece

Wymiana kopciucha

        Zachodniopomorski Program Antysmogowy finansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020 i już wcześniej gmina Choszczno otrzymała 902 tys. zł przeznaczonych na wymianę 100 pieców węglowych, tzw. kopciuchów oraz wykonanie około 115 świadectw tzw. charakterystyki energetycznej. W tym przypadku możemy otrzymać 7,5 tys. złotych dofinansowania. Warto też podkreślić, że te fundusze nie zostały jeszcze wykorzystane, a więc nadal można składać wnioski (do 31 grudnia 2021 r.). Podobnie jak w poprzednim przypadku, także i tu informacje, regulamin i wszelkie załączniki znajdziemy na stronie www.choszczno.pl (zakładka Dofinansowanie na wymianę starych pieców”) lub osobiście w Urzędzie Miejskim w Choszcznie (pokój 33, tel. 95 765 9324).

Czyste powietrze

         Najdłużej, bo aż do 30 lipca 2027 roku będzie można składać do programu „Czyste powietrze”. Tu również przed wypełnieniem dokumentów należy dokładnie zapoznać się z regulaminem i zasadami przyznawania dotacji. Najważniejsze jednak jest to, że mamy do dyspozycji kilka opcji i wysokości dofinansowania. W tym przede wszystkim demontaż, zakup i montaż m.in.: źródeł ciepła, instalacji centralnego ogrzewania, mikroinstalacji fotowoltaicznej, wentylacji mechanicznej, ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, a także audyt energetyczny, dokumentację projektową oraz ekspertyzy. W tym przypadkach można otrzymać dotację od 10 do 30 tys. złotych. – Program „Czyste powietrze” realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (https://wfos.szczecin.pl/czyste-powietrze/aktualnosci/), ale mieszkańców gminy zapraszamy również do Urzędu Miejskiego w Choszcznie (pokój 36, 95 765 9311), gdzie nasz pracownik udzieli wszelkich informacji i pomoże wypełnić odpowiednie wnioski – podsumowuje burmistrz. Zachęca do korzystania z tych dotacji i przypomina, że od 1 stycznia 2024 roku, czyli już za niespełna trzy lata, zapłacimy karę za używanie niewłaściwego pieca, a od 2028 roku obostrzenia będą jeszcze większe.

Tadeusz Krawiec