zdjęcie pieca

CHOSZCZNO. Od 1 stycznia 2024 roku, czyli już za niespełna trzy lata, zapłacimy karę za używanie niewłaściwego pieca. Od 2028 roku obostrzenia będą jeszcze większe. Dlatego warto już dziś go wymienić i skorzystać przy tym z dofinansowania, które gmina realizuje w ramach projektu wspieranego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale już ponad dwa lata temu (26 września 2018 r.), Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego podjął uchwałę, ograniczającą eksploatację instalacji, w których spalamy paliwa stałe, w tym m.in. niesortowane, muły i flotokoncentraty węglowe czy węgiel brunatny. Wynika z niej też to, że już od 1 stycznia 2024 roku, będzie można ukarać tych, którzy używać będą kotła lub pieca niespełniającego ściśle określonych wymagań.
Pisaliśmy już o tym, że gmina Choszczno, w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego realizuje projekt, na który otrzymała 750 tys. zł dofinansowania, z przeznaczeniem na wymianę indywidualnych źródeł i instalacji ciepła. Głównie chodzi o piece (tzw. kopciuchy), w których spalane są paliwa stałe.

Choszczno - Kasa na nowe piece
Chcemy czy nie, ale takie widoki w naszej gminie będą musiały pójść w zapomnienie.

Za likwidację kotła lub pieca może być przyznany grant w wysokości do 7,5 tys. złotych. Podstawowym warunkiem otrzymania kasy jest usunięcie pieca lub kotła opalanego węglem i zastąpienie go nowym. Na głównej stronie www.choszczno.pl zamieszczona jest zakładka ?Dofinansowanie na wymianę starych pieców?, gdzie znajdziemy m.in. regulamin oraz informacje i dokumenty potrzebne do zapoznania się z zasadami udzielania i rozliczania tego wsparcia. Tam też, znajdziemy odpowiedni formularz, który należy przesłać do magistratu lub złożyć go w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Choszcznie. Ważne jest to, że wnioski przyjmowane będą do końca tego roku i rozpatrywane w kolejności złożenia, aż do wyczerpania wyżej wymienionej kwoty. Wszelkiej pomocy udzielą też pracownicy Urzędu Miejskiego w Choszcznie, tel. 95 765 93 36 i 95 765 93 38. Można również pytać drogą elektroniczną, e-mail: ekologia@choszczno.pl.

Tadeusz Krawiec