radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Łukasz Młynarczyk

CHOSZCZNO. Już niebawem ruszy budowa II i III odcinka choszczeńskiego fragmentu Trasy Pojezierzy Zachodnich. W ubiegłym tygodniu firma Eurovia Polska SA podpisała umowę, z której wynika, że roboty budowlane ukończone zostaną jeszcze w tym roku.

Choszczeński odcinek rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich, prowadził będzie od mostu na Małej Inie, dalej przez Zamęcin, Stawin, Choszczno, Pakość, Sławęcin, aż do mostu na Inie. Dodajmy, że finalnie, będzie tylko etapem 420-kilometrowego szlaku, prowadzącego od leżących nad Odrą Siekierek, aż do Białego Boru.

Choszczno - Na rowerze od Małej Iny do Iny
Jak widać na tym schemacie, już niebawem z Choszczna będzie można na rowerze dojechać m.in. do Myśliborza, Wałcza, Szczecinka, Koszalina, Kołobrzegu, Szczecina, a nawet do Świnoujścia.

– Warto podkreślić, że już w niedalekiej przyszłości, jadąc tym odcinkiem, będziemy mieli możliwość skorzystania z połączonymi z innymi trasami, m.in. nad Bałtyk i w kierunku Wałcza oraz Wału Pomorskiego. W sumie, na terenie naszego województwa, budowanych jest 12 tzw. głównych korytarzy, o łącznej długości ponad 1100 kilometrów – informuje Łukasz Młynarczyk, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego (na zdjęciu głównym).

Choszczno - Na rowerze od Małej Iny do Iny
Tu rozpoczyna się II etap budowy trasy prowadzącej do Choszczna

Z opisywanej trasy, czyli tej prowadzącej w kierunku Siekierek, gotowych jest już kilkanaście odcinków, w tym również nasz, który zaczyna się od skrzyżowania z drogą Koplin – Gleźno i można nim dojechać aż do Barlinka. – Firma Eurovia Polska SA podpisała umowę na budowę II i III etapu choszczeńskiego odcinka. Ten pierwszy nadal prowadzony zostanie po nasypie kolejowym, aż do czynnego torowiska linii kolejowej prowadzącej ze Stargardu do Choszczna. Kończył się będzie na ulicy Stawina, a do miasta pojedziemy przez budowany obecnie tunel kolejowy, łączący ulice Sienkiewicza i Zielną. Ta sama firma wybuduje również 2-kilometrową ścieżkę o nawierzchni bitumicznej, od skrzyżowania z ul. Polną do Pakości – dodaje Ł. Młynarczyk.

Choszczno - Na rowerze od Małej Iny do Iny
Tu kiedyś torowisko skręcało w stronę Barlinka, niebawem będzie tu ścieżka rowerowa
Choszczno - Na rowerze od Małej Iny do Iny
W oddali widoczny choszczeński kościół. Tę panoramę ujrzymy wjeżdżając w ulicę Stawina.

Trasa przez miasto będzie oznakowana, a prowadzić będzie od tunelu, potem ul. Konopnickiej, Wolności, Kraszewskiego, Słowackiego, do nadjeziornej promenady.

Choszczno - Na rowerze od Małej Iny do Iny
Trwa też przebudowa linii kolejowej Choszczno – Stargard. Tu już wkrótce wyjedziemy z tunelu, łączącego ul. Sienkiewicza z Zielną i wjedziemy w ul. Konopnickiej.

Na wysokości byłej plaży wojskowej skręca do ul. Niedziałkowskiego, a na skrzyżowaniu z ul. Piastowską, wjedziemy na Wały Piastowskie. Z Wałów Piastowskich dojedziemy do ścieżki prowadzącej wzdłuż ul. Władysława Jagiełły, i dalej do ronda Partnerstwa. Od skrzyżowania ul. Stargardzkiej z ul. Polną wybudowany zostanie, wspomniany wyżej 2-kilometrowy odcinek ścieżki do Pakości.

Tadeusz Krawiec