chrzest nowego wozu OSP w Zamęcinie

CHOSZCZNO. W sobotę odbyło się uroczyste przekazanie kluczyków do nowiutkiego wozu bojowego, który otrzymała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zamęcinie. Wart prawie 900 tys. zł pojazd, otrzymał imię Olek. – To na pamiątkę po naszym najstarszym ochotniku ALEKSANDRZE KOZAKU – mówi prezes ANDRZEJ KALISIAK.

Uroczyste przekazanie wozu bojowego odbyło się na placu obok remizy. Najnowszy nabytek to ciężki wóz ratowniczo – gaśniczy, na podwoziu mana, sześcioosobowy, ze zbiornikiem o pojemności 4,7 tys. litrów. – Wyposażony jest m.in. w autopompy, linię szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe, maszt oświetleniowy, sprzęt łączności radiowe i wyciągarkę – wylicza MIROSŁAW WADECKI, naczelnik OSP w Zamęcinie.
drużyna OSP Zamęcin
      Klucze, dowód rejestracyjny i akt przekazania pojazdu odbierał zastępca naczelnika MATEUSZ BIELAWSKI wraz z kierowcą BARTOSZEM MIŁADOWSKIM, a wręczali je przedstawiciele głównych sponsorów, czyli ROBERT STĘPIEŃ z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, st. bryg. JACEK STAŚKIEWICZ, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie i ROBERT ADAMCZYK, burmistrz Choszczna. W chwilę po poświęceniu odbyło się nadanie imienia i symboliczny chrzest. – Z woli ludu strażackiego tutejszej jednostki OSP, nadaję ci imię OLEK. Działaj sprawnie, gaś skutecznie i rozsławiaj Zamęcin na całą okolicę – powiedziała MAGDALENA DONCER, oblewając samochód szampanem. Asystował jej przy tym opiekun JERZY MIŁADOWSKI. Od chrzestnej usłyszeliśmy, że w taki też sposób chcą uwiecznić pamięć ALEKSANDRA KOZAKA, pierwszego naczelnika OSP z Zamęcina.
      Tu warto przypomnieć, że zamęcińska OSP utworzona została w 1946 roku i od samego początku zrzeszała w swoich szeregach, najaktywniejszych mieszkańców wsi. Dziś jest jedną z trzech choszczeńskich jednostek należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, czyli wśród tych, które w pierwszej kolejności dysponowane są do wszelkich działań ratowniczych. M.in. dlatego cztery lata temu (po raz pierwszy w historii), zamęcińscy ochotnicy otrzymali nowiutki wóz ratowniczo-gaśniczy typu GBA. Dziś mają już dwa. Dodajmy, że opisywany pojazd kosztował prawie 900 tys. zł, a jego zakup sfinansowany został z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (400 tys. zł), Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (343 tys. zł) i gminy Choszczno (155 tys. zł).
Andrzej Kalisiak wręcza podziękowania za pomoc przy zakupie wozu dla OSP Zamęciń
    Prowadzący tę uroczystość prezes ANDRZEJ KALISIAK, nie omieszkał podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do pozyskania pojazdu. Tu, oprócz wymienionych wyżej osób, które wręczały dokumenty i kluczki, okolicznościowe patery dał też zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP bryg. MARKOWI POPŁAWSKIEMU, dyrektorowi biura zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP TADEUSZOWI SZCZEPAŃSKIEMU oraz naczelnikowi M. Wadeckiemu.
Tadeusz Krawiec